quita8
quita8
30-08-2016
Mathematics
contestada
7.96 for 5 pounds rate and unit rate
Respuesta :
annajw9
annajw9
30-08-2016
I'm a little confused about what you're asking, but if i'm correct you're asking for the price per pound?
Since 7.96 is is for 5 pounds, you divide 7.96 by 5.
You get 1.592 per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 22+ )
Otras preguntas
there are 15 students going on a field trip is three fifths of them pack their lunches how many students pack their lunch
Joe is suffering from kidney dysfunctionality. joe's doctor advises him to start taking injections instead of tablets as that would be more effective and would
There are only blue yellow and green cubes is a bag. There are three times as many blue cubes as yellow cubes. There are five times as many green cubes as blue
14 thanks you so much
Classify the following skills : communication, creativity , and independence. A) Hard skills B) interpersonal skills C) people skills D)soft skills
This relationship is given by the equation, v = gt. In this equation, g is the acceleration due to gravity, t is the number of seconds, and v is the velocity of
Why does the author cite this information in the article?
What is the 8th term of this sequence?
The 1919 election in the weimar republic resulted in a coalition government of:
which system expels carbon dioxide from the body