Mrs. Khavinson bought 1 3/4 kg of potatoes at $1.20 per 100g. How much did she have to pay for the potatoes?

Respuesta :

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

1 3/4 kg = 1750 g

$1.20/100 g = $? for 1 g

$1.20/100 g = $0.012 for 1 g

$0.012 x 1750 g = $21 for 1750 g = $21 for 1 3/4 kg