Bxseify
Bxseify Bxseify
  • 30-04-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate:
$3.60 for 20 ounces

a. $0.18 per ounce

b. $0.80 per ounce

c. $0.52 per ounce

d. $0.15 per ounce

Respuesta :

alanamarie5301
alanamarie5301 alanamarie5301
  • 30-04-2020
Answer A

3.60/20 = .18
Answer Link

Otras preguntas

A student scored a 72, 75, and 83 on the first three tests. All tests have a possibility of 100 points (no bonus points). Is it possible for the student to rais
A muscle cramp is a sudden, painful contraction of a muscle, during which movement is difficult. What is happening at the cellular level during a muscle cramp?
what is the math problem answer?
At the end of the story Alisa MOST LIKELY feels A) happy that her sister discovered a hidden skill. B) sad that she didn’t lead the team to victory. C) hopeful
I’m almost done so help me please
, why might someone devote his or her life to studying early humans?
please help on this one.
A produce manager needs to order 76 bundles of asparagus for a busy holiday weekend. The supplier received the order, and each of his cases has 12 bundles. How
Which of the following are types of hereditary disorders? A. single-gene and chromosomal B. complex and duplex C. single-gene and duplex D. all of the above
What’s the prime factorization of 650