mnnbnvhbvbng mnnbnvhbvbng
  • 28-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook

Respuesta :

iamascammer890 iamascammer890
  • 28-04-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:$3.00/2 is $1.50 hope this helps god bless

Answer Link
sakura2sisters
sakura2sisters sakura2sisters
  • 28-04-2020

Answer:

The unit price is 1.50, you just needed to divide by two to see how much one note book costs.

Hope this helps <3

Answer Link

Otras preguntas

explain how the earth was formed according to scientists
If a line crosses the y-axis at (0, 1) and has a slope of , what is the equation of the line? A. 4y − 5x = 5 B. y − 4x = 5 C. 5y + 4x = 5 D. 5y − 4x = 5
The Miller family visited Mama's Kitchen and ordered 4 hamburgers and 3 medium fries and paid $18.86. James ordered a medium drink, a hamburger, and 2 medium fr
historical documents are
Veterinary medicine developed as a science because of concern about __________ diseases
Which type of noun is the capitalized word in the following sentence? Her IDEALS didn’t match my own.
if a submarine dives 378 feet in 14 seconds, the average change in elevation is feet per second. nextreset
based on the word part meanings which term refers to the membrane between the outermost and innermost part of the heart
The body's endocrine system consists of which glands?
What is the area of this shape?