felipejas felipejas
  • 28-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $8 for each sandwich a family buys, plus $3 for a gallon of milk. How much will the family spend if they buy 4 sandwiches?

Respuesta :

lailapurcell1
lailapurcell1 lailapurcell1
  • 28-04-2020

Answer:

$35

Step-by-step explanation:

$8 x 4 = $32 + $3 = $35

Answer Link

Otras preguntas

a pile of 34 coins consists of nickels and dimes. the total value of the coins is $3.30. find the number of each type of coin.
What is 4y=3x 12 in slope intercept form
which one of the following actions is more appropriate for dealing with major frustrations than with minor frustrations a. gaining control of your life b. blowi
What is another name for the phospholipid bilayer? A.) permeable membrane B.) protein membrane C.) plasma membrane D.) lipid membrane
What is 4km-280m equal to
The base of triangle P is 8 meters. The base of a similar Traingle Q is 7 meters. What is the ratio of the AREA of P to the AREA of Q
Unlike the trade routes of the classical era, the internet does not: Choice a. allow people from different ethnic groups to interact with one another Choice b.
1.1x+9.9 factor out coefficient of the variable
a 91 square foot bathroom has a length of 13 feet. what is the width of the bathroom
Rita ran 5 miles in 48 minutes what was her time per mile