mwaseemjee444 mwaseemjee444
  • 31-01-2020
  • Mathematics
contestada

If cheese is $4.40 per kg, what should I pay for 200 g?

Respuesta :

ysabelamontalbo ysabelamontalbo
  • 31-01-2020
1kg = 1000g
1000g/5g= 200g
4.40/5 = 0.88

Answer Link

Otras preguntas

(d) While part of the party searching for the Beast, Simon realizes that the notion of the Beast that the other boys have does not make sense. A beast sitting a
Name at least three internal structures of the male reproductive system
Which line in this excerpt from the poem Sir Gawain and the Green Knight shows that the knight king is awaiting something miraculous to happen at the Christmas
How does f(x) = 6x change over the interval x = 3 to x = 4? A) ƒ(x) increases by 6 B) ƒ(x) decreases by 6 C) ƒ(x) increases by a factor of 6 D) ƒ
You are holding a dark (and therefore mafic), vesicular volcanic rock. you can tell it is volcanic because of the "bubbly"/porous texture, and because you found
Which countries listed are permanent members of the Security Council? Check all that apply. United States Germany Italy Soviet Union China
What music style began in the late 1940s and was characterized by an emphasized backbeat?
which underlined word is a preposition? give her a tissue from my purse. a. give b. from c. purse d. tissue
HELP FAST!!!! Give a few examples of how biotechnology has affected the following fields: • Medicine: • Agriculture: • Conservation:
In a group of 60 students, 14 students take Algebra 1, 20 students take Algebra 2, and 7 students take both subjects. How many students don't take either of the