spot14
spot14 spot14
  • 28-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-pack of batteries costs $5.16. At this price, what is the cost of one battery?

Respuesta :

malachihunnicutt
malachihunnicutt malachihunnicutt
  • 28-01-2020

Answer:

$1.29

Step-by-step explanation:

5.16 divided by 4

Answer Link

Otras preguntas

(environmental science) 1.which aspects of climate are most important to forest ecosystems?
What determines the way sand moves on a beach
Toward the end of his life Andrew Carnegie said, “The man who dies thus rich, dies disgraced.” What did this belief lead Carnegie to do? A. give away great amou
Name all sets of numbers to which this real number belongs 7.2 (repeating)=????????
The difference of six times a number and seven results in 35. Identify the steps necessary to solve the equation. Add 7, and then divide by 6. Divide by 6, and
According to legend, why did Nebuchadnezzar build the Hanging Gardens of Babylon? A. to serve as a monument to the goddess Ishtar B. to please his homesick wife
21. Given that a line y = x passes through the origin and up to the right, what would the line y = mx look like if m = 1/2? a. passes through the origin and up
What is the prime factorization of 165 in expanded form?
1% of what number is 11
what determines the amount of energy a substance has