gracemarafioti
gracemarafioti gracemarafioti
  • 30-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
13-pint jug of juice for $12.74
3-gallon jug of juice for $30.48

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 30-12-2019

Answer: second one

13 pint = 1.625 gallons, so 1.625 gallons =$12.74.

3 gallons = 24 pint. so 24 pints = 30.48

now if we divide 13 and 24.= 1.84615384615

3 divided by 1.625  =1.84615384615

This is equaled the same now we need to divide the money so 30.48 divided  by 12.74 = 2.39246467818 and now you got 2.39 so the answer is the second one

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Sullen is to moody as monotonous is to what
is 272 oz greater than 20 lb
The most commonly used form of markup is based on________ a selling price b cost c inventory d competitor pricing
49.5 is what percent of 33
What does this line from Charles Dickens’s A Tale of Two Cities exemplify? It was the best of times, it was the worst of times. a. antithesis b. metaphor c.
Describe two leading industries of Aguadulce and why they developed.
the colonies were divided into regions. name each region and list the colonies
The sum of a number and 19 is at least 8.2
which novel began the trend of a first person narrative told from the monster's point of view?
Explain Tha appropriate timing of medication e.g check that the individual has not taken medication recently