lifewithpep314
lifewithpep314 lifewithpep314
  • 01-12-2019
  • Mathematics
contestada

The grocery store sells 3 packages of biscuits for $1.35. At this rate, how much will 8 packages of biscuits cost?
A
$3.60

B
$10.80

C
$12.35

D
$17.78

Respuesta :

Banganajoanielove
Banganajoanielove Banganajoanielove
  • 01-12-2019

Answer:

the answer is A

Step-by-step explanation:

1.35 divided by 3 = 0.45

0.45 multiplyed by 8 = $3.60

Answer Link

Otras preguntas

This piece by ______(1)______ shows the values and expression that can be achieved through ______(2)______. a. (1) Frances Jukes; (2) aquatint b. (1) Rembrandt;
Discuss how the use of pedometers benefited people at high risk for type 2 diabetes. (Site 1
How The Carbohydrates And Fats In The Food We Eat Depend On Photosynthesis
Which signs do you have to fill in between the numbers to make this a true equation? Numbers are: 2802, 1811, 123, 441, 3633, 1/3, 32 squared, and 205. The sign
Favorable volume variances may be harmful when: 1) machine repairs cause work stoppages. 2) supervisors fail to maintain an even flow of work. 3) pr
find the missing lengths and leave answers as radicals in simplest form
5x+4=2(x+2) please help me i tried it and i got it wrong I got 2/5
how do you solve this? ​
A car is travelling at 40 kilometres per hour. The car increases its speed to 56 kilometres per hour. Calculate the percentage increase in the speed of the car.
help me find y........​