alohadri
alohadri alohadri
  • 30-11-2019
  • Mathematics
contestada

15 apples cost $12.What is the cost of one apple

Respuesta :

joletgarciaaa joletgarciaaa
  • 30-11-2019
the cost of one apple would be 0.80 cents
Answer Link
layz1882
layz1882 layz1882
  • 30-11-2019
To get the answer you take 12 and divide that by 15 and that’s how you get .80 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following functions represents a cell phone bill if there is a monthly charge of 20 dollars plus 6 cents for each minute of use? f(x) = 20 + 6x f(
What tool is used to measure a regular solid?
why did Ptolemy and Galileo had different views about the solar system?
MODERATORS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Plant-like protists that perform photosynthesis
which number is the additive inverse of -5?
the ______ wrote a petition to King George declaring Parliament cannot pass laws on the colonists without representation by colonists
How do i find 1/6 of the distance between two points?
Cos x =sin x [0,2pi) find all solutions in the interval .
A 6-foot pine tree was planted and grew 2 feet each year. Write an algebraic expression for the height after y years.