drob145 drob145
  • 26-11-2019
  • Mathematics
contestada

if eight apples cost 2.00 how many apples were purchased if the total cost was $4.50

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 26-11-2019

Set up a ratio:

8/2.00 = X/4.50

Cross multiply:

(8 *4.50) = 2.00x

36 = 2x

X = 36/2

x = 18

18 apples were bought for $4.50

Answer Link

Otras preguntas

Q.55 Make r the subject of the formula t=r / r-3
If the boundary line is dashed and the graph is shaded above the line what inequality do we use and why
Please graph this for me.
(i) A particular result of an experiment is called a( [tex]n[/tex] ) outcome. (ii) When the occurrence of one event does not affect the occurrence of the other
Please help will mark Brainly
Write an exponential function represented by the graph y= ?
13. Examine fee following table, each letter represents a piece of missing information. Below you will be asked to identify the information to complete certain
MATHS A model of a plane is made using a scale of 1:5. a) If the real length of the plane is 20 m, what is the length of the model? b) If the wings of the mode
which answer shows a list of words That use a Mix of both long and short vowel sounds
Solve the system by graphing. y equals 2 x squared plus 3 x plus 1 y equals negative 2 x plus 1