nolan2468 nolan2468
  • 28-09-2019
  • Mathematics
contestada

The market sells 6 eggs for $3.50. At this price how many eggs could you buy for 26.25

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 28-09-2019

Answer:

45 eggs

Step-by-step explanation:

$3.50 goes into $26.25 7.5 times, so multiply 6 eggs time 7.5. 45 eggs.

Answer Link

Otras preguntas

Determine the voltage V and the current through the 2Ω resistor in the circuit below.
32. Choose the term that describes the type of sentence shown. John was late to dinner and I was late to the movies. A. Simple B. Complex C. Compound D. Compoun
When every thing is destroyed and stolen during the war, that is called what ?
1+ (-2) - 35 . 20 + (-3)
translate: muy bonita justo como en. la descripción pedi talla l por lo regular soy talla 36
EMTs are called upon to "execute protocols," which means O responding immediately to victims of trauma in emergency situations O implementing a system of rules
Does this look good or not does
A boat whose speed is 15 km/hr in still water goes 30 km downstream and comes back in a total of 4 hours 30 minutes. The speed of the stream is ___ km/hr. Type
Find the area of triangle by algorithm​
triangle a 90 clockwise with the origin as the center of rotation to create a new figures which rule describe this transformation