nadia96
nadia96 nadia96
  • 30-08-2019
  • Mathematics
contestada

A bottle of TNT Tonic contains 10 1/2
ounces and sells for 98¢. What is
the cost per ounce?

Respuesta :

Noah672
Noah672 Noah672
  • 30-08-2019
The exact answer would be 10.71¢ and you would find this answer by dividing 10.5 by .98¢
Answer Link

Otras preguntas

number 14 I NEED HELP PLEASE HELP
The school store sells pens for $2.00 and notebooks for $3.00. The equation 2x + 3y = 60 describes the number of pens x and notebooks y that you can buy for $60
i'm really stuck, can someone please help ?
Find the least common multiple (LCM) of each pair of numbers: LCM: 2,8 LCM: 3,4 LCM: 6,8
Todd drives 60mph. How long will it take him to go 300 miles? Question 17 options: 4 hours 4 1/2 hours 5 hours 5 1/2 hours
Select the word that correctly completes the sentence: As the flood waters _____, people began to clean up the damage that had been done. abated induced impli
determine the slope of the line passing through the given points (1,2) and (2,-1)
how does Hitler suggest Germans should response to the Versailles Treaty
Which statement about this letter is true? The request is not reasonable. The sender’s address and the date are missing. The writer includes all of the needed i
Please help with part a and b please it's so hard I need to hand it in ASAP