kelly35
contestada

I think garden center grass seed sells for eight dollars per pound Haley spent $10 on grass seeds what amount of C did he buy

Respuesta :

If seeds are 8 per pound then you need to find the unit rate and make a proportion with how much she spent. So you can make a ratio of 1(pound) / $8 compared to x(pounds) / $10. Then, cross-multiply.
 10 = 8x.   Divide both sides by 8
 10/ 8 = x  Simplify the fraction
 1 1/4 = x
So, she bought 1 1/4 pounds of seeds

Otras preguntas