micheller1226 micheller1226
  • 30-04-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 bottles of jam is $5.96. What is the cost of each bottle of jam? $2.98 $3.96 $7.96 $11.92

Respuesta :

mcastellanos057
mcastellanos057 mcastellanos057
  • 30-04-2019

2 bottles is $5.96

In order to find the price of 1 you need to divide the total by the amount bought. 5.96 divided by 2 ( 5.96/2 ) is $2.98. The answer is $2.98 for each bottle of Jam

Answer Link
neomieziff
neomieziff neomieziff
  • 30-04-2019

Answer:

2 bottles is $5.96

In order to find the price of 1 you need to divide the total by the amount bought. 5.96 divided by 2 ( 5.96/2 ) is $2.98. The answer is $2.98 for each bottle of Jam

Answer Link

Otras preguntas

What is the decimal equivalent for 5/8 7/10 11/20 and 21/25? And please explain how you got the answer for 21/25 without using a calculator. Thanks :)
4 girls and 8 boys are running for president or Vice President of the student council find the probability that 2 boys are elected
convert 156000 to percentage
At a refinery, 100,000 tons of sand are required to produce each 60,000 barrels of a tarry material. How many tons of sand are required to produce 3,000 barrels
What is 7%tax of something that costs 2.99
Two movie tickets and three concert tickets cost $21. Three movie tickets and 2 concert tickets cost $19. Each ticket costs a whole number of dollars.How much d
solve 3 In x + In 5 = 7
Two movie tickets and three concert tickets cost $21. Three movie tickets and 2 concert tickets cost $19. Each ticket costs a whole number of dollars.How much d
What is the climax for the Egypt game?
Is 0.03 more than 0.07