I am having an ice cream part. The only ice cream I can get is strawberry, vanilla, and chocolate. Each tub cost $4. and I want to get 4 of each flavor. How much money would I spend on ice cream?

Respuesta :

Answer:

The money spent would be 12$

Step-by-step explanation:

Price of each tub is $4

Price for Strawberry = 4$

Price of Vanilla = 4$

Price of Chocolate = 4$

Total money = 4$ + 4$ + 4$

TOTAL MONEY = 12$

Otras preguntas