annapittbull12
annapittbull12 annapittbull12
  • 29-01-2019
  • Mathematics
contestada

mike spent $4.55 on snickers bars for him and his road trip buddies. if each snickers bar costs $0.65,how many did mike purchase?

Respuesta :

blcreativeman
blcreativeman blcreativeman
  • 29-01-2019

Answer:

7

Step-by-step explanation:

We know that $4.55 is the same as 455¢, and $0.65 is the same as 65¢. So, Mike bought [tex]\frac{455}{65} = \boxed{7}$ snicker bars.

Answer Link

Otras preguntas

A main goal of the wto is to
Monica uses 3 tablespoons of milk in her custard recipe. The ratio of tablespoons to fluid ounces is 2 : 1. How many fluid ounces of milk does Monica use?
Find the area of the triangle with the given measurements. Round the solution to the nearest hundredth if necessary. A = 50°, b = 31 ft, c = 18 ft
apply the rules for order of operations to simplfy 2 3-4 (5x4).
Choose the correct parenthetical citation for the following sentence in a research paper. According to Dr. Clayton Stephens, the effects of global warming are
What does par excellence mean?
cos (90°- x) = -0.7. What is sin x?
cars entering our field of vision from the side require the use of a.peripheral vision b. central vision c. both peripheral and central vision
what would most likely have happened to the first finch with the big beak if it had been born on the continent of south america
what does the linear inequality y ≥ −x − 3 look like?