angelb2472 angelb2472
  • 29-01-2019
  • Mathematics
contestada

An 8-pack of dish towels costs $7.92. What is the unit price?

Respuesta :

uchechukwueigwe
uchechukwueigwe uchechukwueigwe
  • 29-01-2019

Answer:

$0.99 or $1

Step-by-step explanation:

8 pack of dish towels costs $7.92

A cost of dish towel will cost $7.92 divided by 8 packs

7.92/8=0.99

OR

$1

why?

Approximately.

Answer Link

Otras preguntas

Ten less than twice the product of s and t
8(5m+10) PLEASE ANSWER ASAP
The area of a square garden is 202 square feet. Estimate the side length of the garden? Is it 101 I'm not sure please explain???
What is the prefix for the word inhospitable
How do you write 4000.08 in words i need help
Solve for the indicated variable in each literal equation -10=xy+z for x
986.532 expanded form
Given the formula k = Lmn what is the formula for m
A square has a side of 6.25 feet. What is the area in square feet? Round to the correct significant digits
Which events changed Europe and Asia during the late Middle Ages? Choose all answers that are correct. a. Chinese emperors made opening the doors to greater tr