contestada

Three and three-quarter pounds of bananas are sold for $2.25. Determine the unit price of the bananas.

Respuesta :

$1.66666666666666666666666... etc.

per pound

so if you round that


unit price is $1.67 per pound if bananas.


3.75/2.25= 1.6666...