Rachel bought $12.53 worth of school supplies. She still needs to buy pens, which are $2.49 per pack. She has a total of $20.00 to spend on school supplies. How many packs of pens can she buy?

Respuesta :

Answer:

3

Step-by-step explanation:

20-12.53=7.47

7.47/2.49=3