Respuesta :

Hi!

We will solve this using ratios, like this:

4 1/2 = 4,5 kg of olive oil for 27 $

1 kg of olive oil for x $

_____________________________

x = (27*1)/4,5

x = 27/4,5

x = 6 $ per kilogram

Hope this helps!

Otras preguntas