heavenlilbrat
heavenlilbrat heavenlilbrat
  • 26-11-2018
  • Mathematics
contestada

which has the best unit rate grande 16oz $4.25 or venti 20oz $4.55

Respuesta :

CuteCandy144
CuteCandy144 CuteCandy144
  • 26-11-2018
4.25/16=0.265625
4.55/20=0.2275

Answer: Grande 16 oz
Answer Link
kcfigue kcfigue
  • 26-11-2018

Answer:

i think that the 20oz is the best unit rate



Answer Link

Otras preguntas

Peter is reading a 193-page book. He has read three pages more than one fourth of the number of pages he hasnt yet read. How many pages has he not yet read? Est
Find the angular velocity in radians per second of a wheel turning at 25 revolutions per minute.
Find all solutions of the equation. Check your solutions in the original equation. 8 x^3 − 343=0
The pitch of a roof is the ratio of the rise to the half-span. If a roof has a rise of 6 feet and a span of 16 feet, what is the pitch?
Prove-: sin5A = 5cos^4 A sinA - 10cos^2 A sin^3 A + sin^5 A
Ms. White has 15 students in her first grade class. Troy is the line leader for the week, and Mackenzie is last because she was the line leader last week. In ho
what words can you make out of scotland
Factorize : a2 + b2 _ 2(ab - ac + bc ).
What is the commonwealth games motto? (Core values)
How would show that lemon and tomato contains acids?