jataecardinale0 jataecardinale0
  • 26-11-2018
  • Mathematics
contestada

Hamid bought 4.5 pounds of strawberries. The total cost of the strawberries was $8.10. How much did each pound of strawberries cost?

Respuesta :

imasheep33
imasheep33 imasheep33
  • 26-11-2018

Answer:

$1.80 per pound

Step-by-step explanation:

divide the cost by the number of pounds of strawberries to get your answer

Answer Link
nationdiva36 nationdiva36
  • 09-06-2020

Answer:

1.80

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If f(x)=x+4 and g(x)=x2-1 what is (gof)(x)?
help plz...................................
does anyone know how to solve these types of problems?
use the map of Russia to answer the follow question:Ships could reach the port of St. Petersburg via the Baltic sea. Where is that sea?
compounds which are found naturally in the earth are called: A. ores B. composites C. rocks D.minerals
Need help with question 3.
If you bought a boat for 10,000.You have owned it for one year and its now worth 8,500. What percent decrease in your boats value
Which equation describes how the parent function y=x^3, is vertically streched by a factor of 4
What the number is the Main Idea? Please i need answer.
which of the following quote about or by Jing-Mei in Amy Tans “Two Kinds” is an example of indirect characterization? A) “Of course, you can be a prodigy, too,