raquellecarpenter66
raquellecarpenter66 raquellecarpenter66
  • 28-10-2018
  • Mathematics
contestada

carlos bought 6 1/2 pounds of bananas for 5.20. What is the price per pound of the bananas that Carlos bought?

Respuesta :

GLozanoTJCA
GLozanoTJCA GLozanoTJCA
  • 28-10-2018

Answer:

0.8

Step-by-step explanation:

6.5x=5.20   Divide 6.5 on both sides

x= 5.2/6.5, which equals 0.8

For proof, 6.5 times 0.8 equals 5.20


Answer Link
mariana5426
mariana5426 mariana5426
  • 28-10-2018
5.20/ 6 1/2 = 0.8
Each banana cost $0.80
Answer Link

Otras preguntas

100 were students interviewed, 28 took PE, 31 took bio, 42 took English, 9 took PE and biology, 10 took PE and english, 4 took all three subjects. (1) how many
Calculate the missing variable M1 = ? V1 = 500mL M2 = 1.6 M V2 = 300mL
what is the function of Nucleus in human celli will 15 points pls​
What fitness level is helpful to know when a person is starting an exercise program
formula to calculate the velocity ratio of screw​
in 1997 the population of a small town was 700. If the annual rate of increase is about 0.8%, which value below expresses the population five years later? a.(70
This photo would be most appropriate to place on a PSA promoting keeping community parks clean. walking as a form of exercise. adoption of homeless animals. exp
a person who is always and constantly online​
Which division sentence is related to the product of a/3 (a/3) when A is not equal to 0?
Apply the binomial theorem to 210 = (1 + 1)10 . Answer each question in the work area provided below. 1. Write out the equation using combination notation. 2. S