trillestkay5666 trillestkay5666
  • 26-09-2018
  • Mathematics
contestada

A market sells 7 oranges for 2.45. How much will 8 oranges cost show your work

Respuesta :

simplyfaith03
simplyfaith03 simplyfaith03
  • 26-09-2018

2.45 divided by seven equals .35.

So each oranges is .35¢

So now multiply .35 by 8 and you’ll get a total of $2.80

$2.80 for 8 oranges.

Answer Link
martin58853 martin58853
  • 25-03-2020

Answer:

8 orange will cost 2.8(currency)

Step-by-step explanation:

If 7 oranges cost 2.45(currency)

An orange will cost 2.45/7

An orange will cost 0.35

8 orange will cost 0.35*8

8 orange will cost 2.8

8 orange will cost 2.8(currency)

Answer Link

Otras preguntas

what is cherrys relationship with pony and johnny in the outsiders
if $6700is invested at 4.6%interest compounded semiannually how much will the investment be worth in 15 years?
what is cherrys relationship with pony and johnny in the outsiders
describe how weather patterns and seasonal patterns affect activities and settlement patterns
What is Italy's traditional economy?
Which of the fallowing are formed by weathering and erosion ?( peninsula, isthmus,strait,mountain,valley u-shaped,valley v-shaped,Mesa, delta
the development of banking during the commercial revolution in western Europe was significant because it
What do volcanoes look like inside?
Nuclei of uranium atoms split apart is___?
What is the diagonal of a rectangle with length 48 inches and width 40 inches?