poopshoot10 poopshoot10
  • 28-08-2018
  • Mathematics
contestada

Jane buys a bag of 16 tangerines for $3.84 find the unit price in dollars

Respuesta :

xxxyyyzzz xxxyyyzzz
  • 28-08-2018

0.24 cents is the unit price. (3.84/16)

Answer Link
AaronWiseIsBae
AaronWiseIsBae AaronWiseIsBae
  • 28-08-2018

All we need to do is divide 3.84 by 16

$3.84 ÷ 16 = $0.24

The unit price is $0.24

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Describe the flow of energy to a third-level consumer if the producers provide 1500 calories of energy to the rest of the ecosystem. (Hint: 10% rule) *
ok so if someone needs 2 1/4 cups of water for 1 cup of rice then if they use 1/3 cup of rice how much water would they need
Which statement describes a catalyst? Catalysts appear as reactants in a chemical equation. Catalysts are completely consumed by the reaction. Catalysts provide
was there a massacacre on March 5,1170 in Boston?​
Find the missing integers using appropriate properties.-18+(-29)= -29+ _ =_please help me​
Which country founded the Netherlands and in what year
How did you get 497 ?
The belief that major industries should be controlled by the government so that all citizens equally share the ownership of goods and property is called 'social
(4 x 10 ⁹) / (5 x 10 ⁷)
What is the value of (b-2)^b when b=4 ​