messifurd1 messifurd1
  • 29-07-2018
  • Mathematics
contestada

How much do 3.25 meters of silk ribbon cost if 0.8 meters of the same ribbon costs $5.60?
Answer NOW PLZ!!!!!!!!!!!!!

Respuesta :

ashtonjboviallpcj6tf ashtonjboviallpcj6tf
  • 29-07-2018
3.25÷0.8=4.0625
4.0625×5.60=$22.75
Answer Link
amayacbeau
amayacbeau amayacbeau
  • 29-07-2018

If ribbon costs $5.60 for 0.8 meters, then divide the cost for 0.8 meters by 0.8 meters to find the cost of ribbon per meter.

5.60 ÷ 0.8 = $7.00 per meter

Since each meter ribbon is $7.00, multiply 7 by 3.25 to find the cost of 3.25 meters of ribbon.

3.25 * 7 = $22.75

So, 3.25 meters of silk ribbon costs $22.75.

Answer Link

Otras preguntas

What is the perimeter of the hexagon?(all angles are right angles)
4 A coach for a little league baseball team is ordering trophies for the team. Players on the team are allowed to choose between 2 types of trophies. The gold b
Kim solves math equations at the rate of .75 problems per minute. Jill solves math equations at the rate of .5 problems per minute, and has already solved 2 equ
What does it mean when the federal reserve raises interest rates.
7x+4y=-8 -8x-5y=13 solve the following system of equations
What does the word utilize mean in the sentence below?
help asap please, hope you can read it
Heeelppp please is for today
Describe and model concepts of Newton’s second law, motion and force. Be sure to incorporate data with your conceptual description.
how to get over a song you heard in your dream that was really banger but you cant listen to it because its not real