Chiken is on sale for $1.99 pero pound. The most you can spend is $20, and you must buy a whole number of pounds. How many pounds of chiken can you buy?

Respuesta :

You have to do the total money you have divided by the price of the chicken, so 20/1.99, or 10 lbs.