bradenpelep15 bradenpelep15
  • 31-05-2018
  • Mathematics
contestada

magie bought 3 dozen muffins from a baker for 48$. find the costs of 1 dozen muffins and 9 dozen muffins.

Respuesta :

ktreyb
ktreyb ktreyb
  • 31-05-2018
$48 / 3 dozens = $16 per dozen. 

One dozen costs $16. 

Now multiply $16 per dozen by 9 dozens. 16 * 9 = 144.

9 dozens cost $144. 


Answer Link

Otras preguntas

what is the value of this promblem 40% of 30
Aliaa is skating down a ramp. The wheels on a skateboard have diameters of 60 mm what is the distance aliaa travels
Which statement is true about banks and the money supply?
Plz helppp I need help on this
Ryan bought fishing gear, they cost 51.50,14.99,and 5.79. The sales tax was calculated by multiplying the total cost of the fishing gear by 0.05 and rounding to
What is the answer to this problem 2/3+ 3/4 5/6
Calculate the perimeter of each figure How do you find the perimeter of a figure
which one of the sets below is a function? (3,3)(4,4)(5,5,)(6,6) (1,6)(2,6)(3,4)(2,8)
4. Reason Sheila makes a number line to see if two fractions are equivalent. She discovers that the fractions are NOT equivalent. How could Sheila tell?
The price of a car has been reduced from $14,000 to $8,400. What is the percentage decrease of the price of the car?