Chanz9456 Chanz9456
  • 28-02-2024
  • Physics
contestada

A 76 pound flask of mercury costs $144. The density of mercury is 13.534cm⁻ ³ .

a) What is the price of one pound of mercury?

Respuesta :

Otras preguntas

Given vectors u = (1, 4) and v = (-3,-5), find the sum u + v and write the result in component form.
A town has a population of 16000 and grows at 2. 5% every year. To the nearest tenth of a year, how long will it be until the population will reach 23300?.
what is the rest mass m of a particle traveling with the speed of light in the laboratory frame.
What role does cellular respiration play in the carbon cycle apex?
suggest a stepwise synthesis for 4-methyl-1-pentanamine from 3-methyl-1-butanol.
Superconductors are noted for their A) high electric resistance. D) low cost. B) low electric resistance. E) bright colors. C) absence of electric resistance.
Select all possible values for x in the equation x² = 48 o4√3 o12√4 o -24√2 o -√48
a nuclear fuel element of thickness 2l
I need help quickly!!!
almost every american adult has this thing