brooklynn22761 brooklynn22761
  • 29-01-2024
  • Business
contestada

A manufacturer has a monthly fixed cost of $90,000.00 and a production cost of $21 for each unit produced. The product sells for $26 per unit. Find the break-even point.

A) 5,000 units
B) 6,000 units
C) 7,000 units
D) 8,000 units

Respuesta :

Otras preguntas

Which of the following best describes the motion of the particles in a piece of steel? None are moving A few are moving All are moving Most are moving Most sol
what is a grade AA egg?
a segment that joins a vertex of a triangle and midpoint of the opposite that vertex is the?
Which narrative point of view is used in this excerpt from “Wakefield” by Nathaniel Hawthorne? In some old magazine or newspaper I recollect a story, told as tr
plz help with finding slope
which group mixed with the Israelites to form the Samaritan culture
If someone can do this i will love you.
Marcos talks to his grandfather in alabama for about 95 minutes per month. about how long does he talk each day on the average?
How is the Expanded Notation Method used for 82 times 3
Victoria is 4 years older than her neighbor. the sum of their ages is no more than 14 years.   enter an inequality that can be used to represent this situation