maddieunverzagt9814 maddieunverzagt9814
  • 30-05-2023
  • Chemistry
contestada

if you want to prepare 2.0 liters of a 0.25 m solution of nh4cl, how many grams of the salt should you weigh out? the molar mass of nh4cl is 53.5 g/mol.

Respuesta :

Otras preguntas

Sarah paid $42.75 for 12 pounds of meat. What is the unit rate that she paid? A: Sarah paid $0.28 for 1 pound of meat. B: Sarah paid $9.29 for 2 pounds of meat
relationship between people especially those between friends lovers and family members​
Hannaford sells two sizes of cheerios cereal. The smaller box contains 9 ounces and costs $2.50. The larger box contains 20 ounces and and costs 3.79. What is t
The polar exhibit at the zoo has only penguins and seals. There are 14 penguins for every 6 seals. What percent of the exhibit is seals?
If Avon and Merck joined together to produce a cream that slows down the aging process, this would be called a(an)
ILL MARK AS BRAINLIEST
2. The equation y = 8x gives the points, y, earned by reading books. Use this equation to find the number of books Stephanie read to earn 72 points. Show your w
IF ANYONE CAN PLEASE HELP I HAVE TO HAVE AT LEAST 25 FACTS ON RELIGIOUS BELIFS IN EGYPT (3 hours to do)
Lina spent 1/3 of her money. She now has $20 left. How much money did she have originally P.s it is not 60
please guys anyone who can help me with matrix​