singletonarlicia singletonarlicia
  • 28-11-2022
  • Mathematics
contestada

Jenna bought some apples for $1.25 per pound and some avocados for $4 per pound. Altogether, she spent $14. 25 for 7 pounds of apples and avocados. What is the total number of pounds of avocados Jenna bought?

Respuesta :

Otras preguntas

Which of the following best describes the graph shown below ?
what is the fraction and decimal of 95%
Trade increases production partly by taking advantage of
The measure of angle p is 49.7% . find the measure of the complement and supplement of angle p
which of the following sentences is correct? A. The new perfume really smells badly. B. She feels so bad about missing the meeting. C. Even his mother admitted
A train travels 70 kilometers in 1 hours, and then 63 kilometers in 2 hours. What is its average speed?
I peered out the window at the lengthening shadows of the trees. We had been on the road for six hours, but it felt like sixty given the appalling surface. I
The one nation in Africa that successfully resisted European rule was
How does being a self directed learner affect a person's health literacy?
Which graph best represents the function f(x) = 1(1.5)x?